KEMET T356G106K035AS
- Manufacturer
- KEMET
- Model
- T356G106K035AS
- Datasheet
- T356G106K035AS PDF
- Description
- CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
- Availability
- IN STOCK
Stock: 1307
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Lead Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Voltage - Rated | 35V |
| Type | Conformal Coated |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Series | T350, UltraDip II |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.402" (10.20mm) |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Manufacturer Size Code | G |
| Capacitance | 10µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2Ohm |