KEMET T350G106K035AS
- Manufacturer
- KEMET
- Model
- T350G106K035AS
- Datasheet
- T350G106K035AS PDF
- Description
- CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
- Availability
- IN STOCK
Stock: 1086
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.402" (10.20mm) |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Manufacturer Size Code | H |
| Capacitance | 33µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.6Ohm |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Voltage - Rated | 16V |
| Type | Conformal Coated |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Series | T350, UltraDip II |
| Size / Dimension | 0.299" Dia (7.60mm) |