KEMET SMR5104J63J02L16.5CBULK
Manufacturer
KEMET
Model
SMR5104J63J02L16.5CBULK
Datasheet
SMR5104J63J02L16.5CBULK PDF
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5624
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series PFR
Size / Dimension 0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Features -
Voltage Rating - AC 250V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Capacitance 470pF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C