KEMET SMR15225J63B12L16.5CBULK
Manufacturer
KEMET
Model
SMR15225J63B12L16.5CBULK
Datasheet
SMR15225J63B12L16.5CBULK PDF
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 401
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Termination Wire Leads
Applications Motor Run; Motor Start
Lead Spacing -
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can
Series C274
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Features -
Voltage Rating - AC 470V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC -
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Capacitance 4µF
Operating Temperature -25°C ~ 85°C