KEMET R76MR42204030J
Manufacturer
KEMET
Model
R76MR42204030J
Datasheet
R76MR42204030J PDF
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 927
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series PPB
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 200V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Capacitance 0.47µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C