KEMET R75QR41504000J
Manufacturer
KEMET
Model
R75QR41504000J
Datasheet
R75QR41504000J PDF
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 1KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 273
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32676
Size / Dimension 1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features Long Life
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Capacitance 4µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C