KEMET R60MR42205040J
Manufacturer
KEMET
Model
R60MR42205040J
Datasheet
R60MR42205040J PDF
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1948
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.740" (18.80mm)
Capacitance 0.56µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series ECW-F(L)
Size / Dimension 0.807" L x 0.421" W (20.50mm x 10.70mm)