KEMET R60ER51005040K
Manufacturer
KEMET
Model
R60ER51005040K
Datasheet
R60ER51005040K PDF
Description
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 366
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial
Series PZB300
Size / Dimension 0.945" L x 0.492" W (24.00mm x 12.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Paper, Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 275V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC -
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Capacitance 0.15µF
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)