KEMET PFR5682J63J11L4BULK
Manufacturer
KEMET
Model
PFR5682J63J11L4BULK
Datasheet
PFR5682J63J11L4BULK PDF
Description
CAP FILM 6800PF 5% 63VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2346
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series P295
Size / Dimension 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Ratings Y1
Dielectric Material Paper, Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 500V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC -
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Capacitance 1500pF
Operating Temperature -40°C ~ 115°C