KEMET PFR5471J1000J12L4BULK
Manufacturer
KEMET
Model
PFR5471J1000J12L4BULK
Datasheet
PFR5471J1000J12L4BULK PDF
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 3254
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 40V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 63V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Capacitance 6800pF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series PFR
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)