KEMET P295BL272M500A
Model
P295BL272M500A
Datasheet
P295BL272M500A PDF
Description
CAP FILM 2700PF 20% 500VAC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 1505
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32523
Size / Dimension 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 200V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Capacitance 0.47µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C