KEMET P295BL252M500A
Model
P295BL252M500A
Datasheet
P295BL252M500A PDF
Description
CAP FILM 2500PF 20% 500VAC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 1405
Features -
Voltage Rating - AC 550V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Capacitance 3300pF
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32683
Size / Dimension 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)