KEMET P295BJ182M500A
Model
P295BJ182M500A
Datasheet
P295BJ182M500A PDF
Description
CAP FILM 1800PF 20% 500VAC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 1526
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series ECQ-E(F)
Size / Dimension 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 100V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.606" (15.40mm)
Capacitance 1.8µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C