KEMET P295BJ152M500A
Manufacturer
KEMET
Model
P295BJ152M500A
Datasheet
P295BJ152M500A PDF
Description
CAP FILM 1500PF 20% 500VAC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 1330
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 220V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Capacitance 0.047µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series MMKP383
Size / Dimension 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)