KEMET P278EL154M480A
Manufacturer
KEMET
Model
P278EL154M480A
Datasheet
P278EL154M480A PDF
Description
CAP FILM 0.15UF 20% 480VAC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 175
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 0.68µF
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 0.720" (18.30mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series Orange Drop® 225P
Size / Dimension 1.252" L x 0.839" W (31.80mm x 21.30mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester
Features -
Voltage Rating - AC 140V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 200V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.142" (29.00mm)