KEMET MPLC1040L2R2
Manufacturer
KEMET
Model
MPLC1040L2R2
Datasheet
MPLC1040L2R2 PDF
Description
FIXED IND 2.2UH 10.5A 10 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Inductance Frequency - Test 1MHz
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Base Part Number SDE1006A
Series SDE1006A
Size / Dimension 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 36mOhm Max
Q @ Freq -
Current - Saturation 5.2A
Packaging Digi-Reel®
Current Rating (Amps) 4.7A
Shielding Unshielded
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 4.7µH
Supplier Device Package -
Part Status Active
Frequency - Self Resonant 37.4MHz