KEMET F161WP474K063V
Manufacturer
KEMET
Model
F161WP474K063V
Datasheet
F161WP474K063V PDF
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 806
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 500V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Capacitance 0.022µF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32653
Size / Dimension 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)