KEMET EST476M025AC3AA
Manufacturer
KEMET
Model
EST476M025AC3AA
Datasheet
EST476M025AC3AA PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 3884
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16V
Series USR
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 33µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 55mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 82.5mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)