KEMET ESH476M016AC3AA
Model
ESH476M016AC3AA
Datasheet
ESH476M016AC3AA PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 10604
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series PX
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 10µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 47mA @ 120Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)