KEMET ESH336M050AE3AA
Model
ESH336M050AE3AA
Datasheet
ESH336M050AE3AA PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 8617
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 105mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 225mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10V
Series UVZ
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)