KEMET ESH336M050AC3AA
Manufacturer
KEMET
Model
ESH336M050AC3AA
Datasheet
ESH336M050AC3AA PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5133
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16V
Series KA
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 33µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 60mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 102mA @ 10kHz