KEMET C4GAMUD4150AA1J
Manufacturer
KEMET
Model
C4GAMUD4150AA1J
Datasheet
C4GAMUD4150AA1J PDF
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 850VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 530
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features Long Life
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 450V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Capacitance 4µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 15.5 mOhms
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32676
Size / Dimension 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)