KEMET C274ACF4200SA0J
Manufacturer
KEMET
Model
C274ACF4200SA0J
Datasheet
C274ACF4200SA0J PDF
Description
CAP FILM 2 UF 5% 470 VAC MOTOR R
Availability
IN STOCK
Stock: 137
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32686
Size / Dimension 1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 450V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Capacitance 0.22µF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C