KEMET C1206C911J8HAC7800
Model
C1206C911J8HAC7800
Datasheet
C1206C911J8HAC7800 PDF
Description
CAP CER 1206 910PF 10V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Series SMD Comm X8R HT150C
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Ratings -
Voltage - Rated 16V
Features Low ESL, High Temperature
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 91pF