KEMET C1206C911J4HAC7800
Model
C1206C911J4HAC7800
Datasheet
C1206C911J4HAC7800 PDF
Description
CAP CER 1206 910PF 16V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series SMD Auto U2J
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Ratings AEC-Q200
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Features Low ESL, Low Dissipation Factor
Voltage - Rated 10V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Capacitance 680pF