KEMET C0805X332J4HAC7800
Model
C0805X332J4HAC7800
Datasheet
C0805X332J4HAC7800 PDF
Description
CAP CER 0805 3.3NF 16V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Applications Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series SMD Comm X8R HT150C Flex
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Ratings -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated 16V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 3600pF