KEMET C0805X182M4HAC7800
Model
C0805X182M4HAC7800
Datasheet
C0805X182M4HAC7800 PDF
Description
CAP CER 0805 1.8NF 16V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 1600pF
Temperature Coefficient X8R
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series SMD Comm X8R HT150C Flex
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Ratings -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated 25V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C