KEMET C0805X162M3HAC7800
Model
C0805X162M3HAC7800
Datasheet
C0805X162M3HAC7800 PDF
Description
CAP CER 0805 1.6NF 25V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated 16V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 3300pF