KEMET C0805C682M2GEC7800
Manufacturer
KEMET
Model
C0805C682M2GEC7800
Datasheet
C0805C682M2GEC7800 PDF
Description
CAP CER 0805 6.8NF 200V C0G
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Voltage - Rated 200V
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lead Style -
Temperature Coefficient C0G, NP0
Capacitance 0.3pF
Part Status Active
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Series S
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)