KEMET C0805C362J8HACAUTO
Model
C0805C362J8HACAUTO
Datasheet
C0805C362J8HACAUTO PDF
Description
CAP CER 0805 3.6NF 10V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 120pF
Temperature Coefficient X7R
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series VJ
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Features -
Voltage - Rated 50V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C