KEMET C0805C332G4HAC7800
Model
C0805C332G4HAC7800
Datasheet
C0805C332G4HAC7800 PDF
Description
CAP CER 0805 3.3NF 16V ULTRA STA
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 3600pF
Temperature Coefficient X8R
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Series SMD Comm X8R HT150C
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Ratings -
Voltage - Rated 16V
Features Low ESL, High Temperature
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)