KEMET C0805C122K5HACAUTO
Model
C0805C122K5HACAUTO
Datasheet
C0805C122K5HACAUTO PDF
Description
CAP CER 0805 1.2NF 50V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 2700pF
Temperature Coefficient X8R
Part Status Active
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Series SMD Auto X8R HT150C
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Ratings AEC-Q200
Voltage - Rated 10V
Features Low ESL, High Temperature
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 150°C