KEMET C0603X682M5RECAUTO
Model
C0603X682M5RECAUTO
Datasheet
C0603X682M5RECAUTO PDF
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603
Attribute Name Attribute Value
Features Soft Termination
Voltage - Rated 100V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Capacitance 6800pF
Temperature Coefficient X7R
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series ESD SMD Auto X7R
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings AEC-Q200
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)