KEMET C0603X224M4REC7411
Model
C0603X224M4REC7411
Datasheet
C0603X224M4REC7411 PDF
Description
CAP CER 0603 220NF 16V X7R 20%
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series ESD SMD Auto X7R
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings AEC-Q200
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Features Soft Termination
Voltage - Rated 16V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Capacitance 0.068µF