KEMET C0603X201G8HACAUTO
Model
C0603X201G8HACAUTO
Datasheet
C0603X201G8HACAUTO PDF
Description
CAP CER 0603 200PF 10V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series SMD Auto X8R HT150C Flex
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings AEC-Q200
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated 16V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±2%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 100pF