KEMET C0603X101G4HACAUTO
Model
C0603X101G4HACAUTO
Datasheet
C0603X101G4HACAUTO PDF
Description
CAP CER 0603 100PF 16V ULTRA STA
Attribute Name Attribute Value
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated 16V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±2%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 110pF
Temperature Coefficient X8R
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series SMD Auto X8R HT150C Flex
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings AEC-Q200
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)