KEMET C0603C332K2REC7867
Manufacturer
KEMET
Model
C0603C332K2REC7867
Datasheet
C0603C332K2REC7867 PDF
Description
CAP CER 3300PF 200V X7R 0603
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage - Rated 200V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Capacitance 6800pF
Temperature Coefficient X7R
Part Status Active
Applications ESD Protection
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series ESD SMD Comm X7R
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)