KEMET C0603C302J8HACAUTO
Model
C0603C302J8HACAUTO
Datasheet
C0603C302J8HACAUTO PDF
Description
CAP CER 0603 3NF 10V ULTRA STABL
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 160pF
Temperature Coefficient X8R
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series SMD Auto X8R HT150C Flex
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings AEC-Q200
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated 10V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±2%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C