KEMET C0603C102K3REC7867
Manufacturer
KEMET
Model
C0603C102K3REC7867
Datasheet
C0603C102K3REC7867 PDF
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603
Attribute Name Attribute Value
Series ESD SMD Comm X7R
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Features -
Voltage - Rated 25V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Capacitance 3300pF