KEMET C0402C331M8JACAUTO
Model
C0402C331M8JACAUTO
Datasheet
C0402C331M8JACAUTO PDF
Description
CAP CER 330PF 10V U2J 0402
Attribute Name Attribute Value
Features Low ESL, Low Dissipation Factor
Voltage - Rated 10V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Capacitance 1500pF
Temperature Coefficient U2J
Part Status Active
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series SMD Auto U2J
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Ratings AEC-Q200
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)