KEMET C0402C222K3GECAUTO7411
Manufacturer
KEMET
Model
C0402C222K3GECAUTO7411
Datasheet
C0402C222K3GECAUTO7411 PDF
Description
CAP CER 0402 2.2NF 25V C0G 10%
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Lead Style -
Temperature Coefficient X5R
Capacitance 22µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Series CL
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Ratings -
Voltage - Rated 6.3V
Features -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)