KEMET C0402C152M8JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Model
C0402C152M8JACAUTO
Datasheet
C0402C152M8JACAUTO PDF
Description
CAP CER 1500PF 10V U2J 0402
Attribute Name Attribute Value
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Series AUTO-150C-(CxxxxC-AUTO)
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Ratings AEC-Q200
Voltage - Rated 100V
Features Low ESL, High Temperature
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 2.7pF