KEMET A50MK33302660K
Manufacturer
KEMET
Model
A50MK33302660K
Datasheet
A50MK33302660K PDF
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 360
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.3 mOhms
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32776P
Size / Dimension 1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Ratings AEC-Q200
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 700V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.555" (39.50mm)
Capacitance 12µF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C