Johanson Dielectrics, Inc. 500R07N2R2CV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Model
500R07N2R2CV4T
Datasheet
500R07N2R2CV4T PDF
Description
CAP CER 2.2PF 50V C0G/NP0 0402
Attribute Name Attribute Value
Features -
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lead Style -
Temperature Coefficient C0G, NP0
Capacitance 100pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Series -
Thickness (Max) 0.050" (1.27mm)
Ratings -
Voltage - Rated 100V