Illinois Capacitor 825MMR100K
- Manufacturer
- Illinois Capacitor
- Model
- 825MMR100K
- Datasheet
- 825MMR100K PDF
- Description
- CAP FILM 8.2UF 10% 100VDC RADIAL
- Availability
- IN STOCK
Stock: 2315
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Tolerance | ±5% |
| Height - Seated (Max) | 0.532" (13.50mm) |
| Capacitance | 1µF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Series | 160 |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm) |
| Ratings | - |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Features | - |
| Voltage Rating - AC | 63V |