Illinois Capacitor 476CKS035M
Manufacturer
Illinois Capacitor
Model
476CKS035M
Datasheet
476CKS035M PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V THRU HOLE
Availability
IN STOCK
Stock: 3379
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 91mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 136.5mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3V
Series NHG
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)