Illinois Capacitor 227LMB450M2DE
Manufacturer
Illinois Capacitor
Model
227LMB450M2DE
Datasheet
227LMB450M2DE PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Applications Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 100Hz
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Series B41691
Voltage - Rated 40V
Ratings -
Lifetime @ Temp. -
Impedance 33 mOhms
Size / Dimension 0.787" Dia x 1.142" L (20.00mm x 29.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +30%
Operating Temperature -
Capacitance 1200µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ High Frequency 4.9A @ 10kHz