Illinois Capacitor 224PPA850K
- Manufacturer
- Illinois Capacitor
- Model
- 224PPA850K
- Datasheet
- 224PPA850K PDF
- Description
- CAP FILM 0.22UF 10% 850VDC AXIAL
- Availability
- IN STOCK
Stock: 134
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Series | PHE844 |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.571" W (31.50mm x 14.50mm) |
| Ratings | X1 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Features | - |
| Voltage Rating - AC | 480V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Tolerance | ±20% |
| Height - Seated (Max) | 0.965" (24.50mm) |
| Capacitance | 0.68µF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |