Illinois Capacitor 155MMR630K
- Manufacturer
- Illinois Capacitor
- Model
- 155MMR630K
- Datasheet
- 155MMR630K PDF
- Description
- CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
- Availability
- IN STOCK
Stock: 2790
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating - DC | 750V |
| Tolerance | ±10% |
| Height - Seated (Max) | 0.748" (19.00mm) |
| Capacitance | 0.68µF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Part Status | Active |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 34.7 mOhms |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Series | B32674 |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm) |