Illinois Capacitor 105CKH050M
Manufacturer
Illinois Capacitor
Model
105CKH050M
Datasheet
105CKH050M PDF
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V THRU HOLE
Availability
IN STOCK
Stock: 2100
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series PX
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 2.2µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 21mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 31.5mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 100V